Co je to WordPress, pro začátečníky v roce 2021

[et_pb_section admin_label=“section“] [et_pb_row admin_label=“row“] [et_pb_column type=“4_4″][et_pb_text admin_label=“Text“]

Nevíte li co je to WordPress, pak je tento článek přesně pro Vás. Ve své podstatě je WordPress nejjednodušší a nejoblíbenější způsob, jak vytvořit vlastní web nebo blog. WordPress je redakční systém, na kterém celosvětově běží více než 36% webové populace. Zní to neuvěřitelně, že? Jeden ze čtyř webů, který navštívíte, je pravděpodobně poháněn WordPressem (na konci ukáži způsoby jak to poznáte).

WordPress je open-source systém, pod licencí GPLv2, takže kdokoli může bezplatně používat nebo upravovat WordPress software. Tento program je nástroj, který usnadňuje správu obsahu a důležitých prvků vašeho webu. A to bez nutnosti programátorských dovedností.

WordPress tak dává možnost vytvářet webové stránky přístupné všem. Tvůrcům profíkům, i těm. kteří nepatří mezi vývojáře.

Jaký druh webu chcete ve WordPressu vytvořit?

WordPress byl původně nástrojem k vytvoření blogu. ale to je dávná historie roku 2005.  To už dlooouhé roky neplatí. Dnes lze díky změnám ve zdrojovém kódu, rozšířeném vývoji WordPress plug-inů, a šablon pro WordPress, vytvořit jakýkoli typ webových stránek.

WordpPress je najčastěji využíván blogery, firmami, ale i internetovými prodejci.  

Ve WordPressu můžete vytvořit:

 • Firemní webové stránky.
 • Vzdělávací web s video kurzy.
 • Blog.
 • Internetový obchod.
 • Slevový portál.
 • Crowfundingový portál.
 • Rezervační portál (např. zájezdy, služby)
 • Forum
 • Web pro uzavřenou skupinu.

  Zkrátka WordPress je tak ohebný, že v něm můžete vytvořit téměř jakýkoli druh vebu, o kterém sníte.

Uhodnete rozdíl mezi WordPress.org a WordPress.com?

 • WordPress.org , – je místo, kde si bezplatný software WordPress můžete stáhnout, nainstalovat na svůj webhosting. a vytvořit svůj 100% vlastní web.
 • WordPress.com tady už to zadarmo nemáte. Jde o placenou službu. Zde platíte, že váš WordPress neběží na vašem hostingu. Nic nestahujete, neaktualizujete, nehlídáte. Jen se registrujete, vše naklikáte, včetně svého názvu webu, který můžete mít na subdoméně wordpress.com, nebo vlastní doméně prvního řádu vasedomena.cz

Chcete li skutečně vlastnit webové stránky, jděte si na WordPress.org stáhnout redakční systém WordPress. To ale není vše, můsíte mít webhosting, doménu, a pěknou šablonu, kterou na WordPress nainstalujete,

Kdy a kdo vytvořil WordPress?

Jako samostatný projekt byl WorPress vytvořen v roce 2003. Předchůdcem tohoto projektu měl název b2 / cafelog .

WordPress byl vytvořen na základě původní splupráce mezi Mattem Mullenwegem a Mikeem Littleem.
Protože je ale WordPress software s otevřeným zdrojovým kódem, je už roky vytvářen obrovskou WordPress komunitou.

Matt Mullenweg je také zakladatelem společnosti Automattic, která provozuje WordPress.com.

WordPress se díky přispěvatelům a obrovské komunitě posouvá neustále vpřed. TWordPress komunita vyvinula nejoblíbenější (stále se vyvíjející) redakční systém po celém světě, ve kterám můžete postavit lecjaký webový projekt.

Kdo z velkých jmen má web ve WordPressu?

WordPress používají jednotlivci, velké firmy a všichni ostaní! Spousta velkých, známých jmen používá WordPres aniž by jste to tušili. Zde jsou některé z nich:

Bílý dům – nejstřeženější sídlo světa

Oficiální web Whitehouse.gov využívá WordPress:Whitehouse.gov využívá technologii WordPress

Microsoft

Microsoft používá WordPress pro svůj oficiálního blog . Navíc, na WordPressu jedou blogy k produktům jako jsou Windows a Skype:

Microsoft používá WordPress k napájení svého oficiálního blogu

Rolling Stones

Dokonce i slavné kapely milují WordPress! Web Rolling Stones je poháněn výhradně WordPress:

Proč mít web vytvořený ve WordPressu?

Představte si, že se zeptáte sta lidí, jakou vlstní webovou aplikaci, 36% z nich vám odpovÍ, že jejich web je vytvořen ve WordPressu. A u těch ostatní ze sta se dozvíte, že téměř každý má jinou webovou aplikaci, V tu chvíli se začnete hned zajímat o WordPress.

WordPress je bezplatný a otevřený zdroj

Adi tou největší výhodou je, že za redakční systém WordPress neplate. Ano, musíte si koupit webhosting, doménu. Ale to je v řádech stokorun. A pokud chcete mít jen blog pro sebe, nemusíte platit za vlastní návrh graficé šablony. Samotný WordPress jich má k výběru zdarma.

K tomu navíc můžete do WordPresu nahrát i zdarma pluginy různých funkcí, které zkvalitní chod webu Jedna z mnoha příznivých věcí je, že nikdy nebudete muset platit jen za používání softwaru WordPress.

(Dnes exsistuje přes 50 000 bezplatných pluginů WordPress a 5 000 bezplatných WordPress šablon.)

WordPress je ohebný jako proutek zahrádkáře Roubeníčka

I když nejste zahrádkář a už vůbec ne vývojář, svůj web můžete kdykoliv upravit, vylepšit díky obrovskému adresáři WordPress šablon a pluginů:

 • Šablony– primárně mění vzhled vašeho webu.
 • Pluginy – mění fungování vašeho webu. Například kontaktní formuláře, galerie, email zpravodaj, woocommerce – pro internetový obchod.

Snadná instalece WordPressu

Kdo si myslí, že musí být technický génius, mýlí se. Jsou dva způsoby, jak nainstalovat redakční systém WordPress.

Lze to na pár kliknutí několika tlačítek. Přímo v klientské administraci webhostingu můžete nainstalovat WordPress, aniž by jste ho někde stahovali a pak nahrávali. Téměř každý poskytovatel webhostingu, už nabízí přichystané webové aplikace k instlaci na hosting klienta.

Druhá možnost, ta bezpečnější, je instalace WordPressu na váš hosting pomocí FTP klienta (například Filezily). tato instalace je o něco časově zdlouhavější a technicky náročnější.
Postup: přihlásíte se na FTP vašeho webhostingu, z počítače (stažený WordPress) nahrajete do adresáře vasedomena.cz. jakmile je celá složka WordPress na váš hosting nahrána, jste téměř u konce. Musíte už jen otevřít svůj webový prohlížeč, zadat do adresního řádku vaši domenu a vyplnit přihlašovací okno databáze webu. Vyplníte li přihlašovací udaje bez překlepu, pak se už jen radujete.

WordPress je flexibilní

Už jsem se o tom jednou zmínil, ve WordPress umožňuje vytvářet téměř jakýkoli typ webových stránek. Ještě lepší je, že váš se může neustále vyvíjet – přizpůsobovat potřebám každé doby.

Kdykoliv si řeknete, že chcete na svůj web přidat novou technickou funkci, nebude to problém. Můžete nahrát plugin, nebo najmout programátora, který vám technický prvek nakoduje do šablony.

Nikdy nejste ničím uvězněni tak, jak tomu bývá u tvorby webu v uzavřeném systému, který píše vlastním kodovacím jazykem tvůrce webu na míru, WordPress je psaný (když to nadnesu) jednotným kodovaím jazykem. A proto vám téměře kterýkoliv programítor může web upravit. Dokonce i vy sami. Existují knihovny s krátkými kody, kterými si přizpůsobujete šablonu dle potřeb.

U WordPressu najdete snadno nápovědu

Je to prosté. WordPress je tak populární, že je snadné najít nápovědu. Na internetu jsou stovky návodů z celého světa jak WordPress vylepšit, bebo vyřešit daný problém. který vás zaskočil.

Místa, kde se svým WordPressem najdete pomoc

 • Blogy.
 • Fóra.
 • Skupiny na Facebooku.
 • Vývojáři.
 • Výukové programy.

Míst kam se v případě potřeby můžete vydat, je opravdu hodně.
Třeba můžete začít tím, že mi napíšete, nebo zavoláte co zrovna schází vašemi webu.

[/et_pb_text][/et_pb_column] [/et_pb_row] [/et_pb_section]

Související příspěvky